
Tendoactive az inak egészsége és gyógyulása
A túlterhelés hatására kialakuló, ín és izom fájdalom a tendinopathia, olyan fájdalommal járó állapot, melyet a mozgással szembeni tolerancia szintjének csökkenése, és az ízület funkcionális zavarai is jellemezhetnek.
A túlterhelés hatására kialakuló, ín és izom fájdalom a tendinopathia, olyan fájdalommal járó állapot, melyet a mozgással szembeni tolerancia szintjének csökkenése, és az ízület funkcionális zavarai is jellemezhetnek. A tendinopathiák a leggyakoribb lágyrész-károsodások,melyek becslés szerint a népesség 5%-át sújtják. Ez a gyakran előforduló, leginkább a sporthoz köthető betegség, a sportsérülések 30-50%-áért felelős. Nálunk az Achilles- ín sérülése a leggyakoribb. Ugyanígy az ütősportot űzők 40%-ában jelentkezik, valamikor pályafutása során, a könyök laterális epicondylus inának tendinopathiája (teniszkönyök). A korábban elterjedt tendinitis kifejezés helyett, (mely az ín gyulladását jelenti) ma már inkább a tendinopathia (ínkárosodás) megnevezést használjuk. Az érintett ín legtöbbször gyulladásmentes. Kémiailag a sejten kívüli (extracelluláris) mátrix (a kötőszövetet körülvevő fehérjéből, szénhidrátokból álló hálózat) degenerációja jellemzi, a kollagén rendezetlensége, és neovaszkularizáció (új ér képződés) mellett. Tünetei lehetnek:fájdalom, duzzanat, ödéma az adott területen.
Általában lassan, fokozatosan alakulnak ki, a rendszeres túlerőltetés következtében, de időnként hirtelen is fellépnek. A kockázati tényezők növelhetik a tendinopathia kialakulását, úgy mint a merev izmok, a rugalmasság hiánya, izomgyengeség,túlsúly. A legfontosabb kiváltó ok, az ín ismétlődő, és hosszan tartó igénybevétele (túlerőltetés), a végtag statikai problémái, esetleg a nem megfelelő lábbeli. A betegség bármely ínban kialakulhat. Az inak fontos építőelemek, a csontokhoz rögzítik az izmokat, és közvetítik a közöttük fellépő erőhatásokat,ennek eredménye az ízületi mozgás. A tendinopathia leggyakoribb válfajai: "ugrótérd" (tendinopathia patellaris), a teniszkönyök (epicondylitis lateralis humeri) és az "úszó-teniszváll" (supraspinatus tendinitis). Mint minden más, szervezetünket érő káros hatással, fájdalommal szemben, (immár közhelynek számít) de elsődleges szerep a megelőzésé. A cél az ín megfelelő működésének helyreállítása, és az ismételt előfordulás megakadályozása. Az inak, a sérüléstől függően hosszútávú kezelést igényelnek. Gyógyításuknak több alternatívája ismert, és hatásosnak bizonyulhatnak a betegség progressziójának megfékezésében. Ahhoz, hogy kezelni tudjuk a kisebb sérüléseket otthon is, meg kell tudni,hogy mit, és hogyan kell tenni. Alkalmazhatnánk hagyományos, és ujjszerű módszereket, vagy a kettő kombinációját, ahogy a sérülés megkívánja, pihenés, borogatás, kenőcsök fizikoterápia, gyógytorna, étrend kiegészítők. Hatástanulmányok bizonyíthatják, az újabb egyedi összetételű készítmények (étrend kiegészítők) szerepét a tendinopathiák kezelésében. A fizioterápiás szempontoknak megfelelően, javíthatják az ín állapotát működését, csökkenthetik a fájdalmat, és jelentősen befolyásolhatják, jó irányba az életminőségbeli tényezőket.
Ön is segítheti a megelőzést,és a gyógyulást!